Ceres Organics Certified Organic Brown Basmati Rice
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 7.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.9g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.689655172413794% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.7% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -3 |
| Sodium | 2.8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 2.8mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Moulin Des Moines Billettes De Riz (Similarity score: 2.23)
- Vajra Riz Basmati Complet (Similarity score: 2.83)
- Ecor Riso Bastati Integrale (Similarity score: 3.33)
- Ecor Riso Basmati Integrale Wholemeal Basmati Rice G 500 (Similarity score: 3.81)
- Markal Farine De Riz Demi Complet (Similarity score: 4.14)
- Baule Volante Riso Basmati Integrale (Similarity score: 4.88)
- Happy Bio Flocons De Riz (Similarity score: 6.94)
- Lazzaretti Tagliatelles 3 Couleurs Bio (Similarity score: 6.96)
- Arroz Integral Basmati Ecológico (Similarity score: 7.44)
- Auchan Graine De Couscous Fin (Similarity score: 7.58)
- Biopont Rice Porridge (Similarity score: 7.62)
- Moulin Des Moines Galettes De Riz Au Maïs (Similarity score: 7.68)
- Evernat Pain Azyme (Similarity score: 7.68)
- Biopanadería Mijo Hinchado (Similarity score: 7.72)
- Nestlé Multicereales Selección De La Naturaleza (Similarity score: 7.78)
Ingredients List
- Certified Brown Basmati Rice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)