Baule Volante Riso basmati integrale
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.749999999999996% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.7% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vajra Riz Basmati Complet (Similarity score: 3.09)
- Ceres Organics Certified Organic Brown Basmati Rice (Similarity score: 4.88)
- Ecor Riso Bastati Integrale (Similarity score: 5.66)
- Ecor Riso Basmati Integrale Wholemeal Basmati Rice G 500 (Similarity score: 5.94)
- Moulin Des Moines Billettes De Riz (Similarity score: 6.16)
- Amaranto Soffiato (Similarity score: 7.16)
- Naturaplan,coop Cornflakes (Similarity score: 7.28)
- Biopanadería Mijo Hinchado (Similarity score: 7.72)
- Auchan,mlexer Makaron Świderki (Similarity score: 7.85)
- Mlexer Makaron Rurki (Similarity score: 7.85)
- Lustucru,panzani,sélection Lustucru Lustucru Couscous Moyen Facile (Similarity score: 8.09)
- Ferrero Couscous Grain Moyen (Similarity score: 8.09)
- Comptoir Du Grain,marque Repère Couscous Moyen (Similarity score: 8.09)
- Ferrero Couscous Grain Moyen (Similarity score: 8.09)
- Ferrero Couscous Grain Fin (Similarity score: 8.09)