naturaplan,coop Cornflakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1552kj (371 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1552kj (371 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Risenta Ris Mjöl (Similarity score: 7.11)
- Baule Volante Riso Basmati Integrale (Similarity score: 7.28)
- Vajra Riz Basmati Complet (Similarity score: 7.29)
- Moulin Des Moines Billettes De Riz (Similarity score: 8.14)
- Axa Bjørn Havremel (Similarity score: 8.18)
- Tinkyáda Food Directions Inc Tinkyada, Pasta Joy Ready, Brown Rice Elbow Pasta (Similarity score: 8.19)
- Ceres Organics Certified Organic Brown Basmati Rice (Similarity score: 8.19)
- Ecocesta Trigo Espelta Hinchado (Similarity score: 8.38)
- Ica Ica Klassiska Havregryn (Similarity score: 8.40)
- Ecor Riso Basmati Integrale Wholemeal Basmati Rice G 500 (Similarity score: 8.61)
- Axa Lettkokte Havregryn 100% Fullkorn (Similarity score: 8.82)
- Axa,bjørn Glutenfrie Havregryn (Similarity score: 8.82)
- Kornkammeret Økologisk Havregryn (Similarity score: 8.82)
- Axa Havre Gryn (Similarity score: 8.82)
- Markal Farine De Riz Demi Complet (Similarity score: 9.15)