geovita riz long grain bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1556kj (372 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1556kj (372 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 7.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.9g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 26.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.7% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -3 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Markal Riz Brun Doux (Similarity score: 5.20)
- Combino,free Frem Spaghetti Gluten Free (Similarity score: 5.59)
- Combino Free From Gluten Spaghetti (Similarity score: 5.59)
- Combino Free From Gluten Penne (Similarity score: 5.59)
- Freefrom,lidl,combino Fusili (Similarity score: 5.59)
- Probios Riso Integrale Soffiato Italiano (Similarity score: 6.20)
- Lustucru,panzani Lustucru Riz 5 Min Sachets 450g (5x90g) (Similarity score: 7.35)
- Lustucru Lustucru Riz 5 Min Sachets 750g (5x150g) (Similarity score: 7.90)
- Vemondo Gluten Free Noodles Penne (Similarity score: 7.95)
- Alb Gold Mie Noodle Dinkel (Similarity score: 8.43)
- Tinkyáda Food Directions Inc Tinkyada, Pasta Joy Ready, Brown Rice Elbow Pasta (Similarity score: 8.53)
- Sonko Ryż Basmati (Similarity score: 10.08)
- El Cartujano Picos Gordos (Similarity score: 10.10)
- Netto Riz De Camargue – Riz Long Grain (Similarity score: 10.20)
- Gallo Cous Cous (Similarity score: 10.86)
Ingredients List
- Parboiled Long Grain Rice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)