Garofalo Durum wheat pasta with tomato and spinach
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Garofalo Pâtes Blé Dur Biologique Garofalo (Similarity score: 0.00)
- Storico Pastificio Garofalo Lumaca Rigata (Similarity score: 0.00)
- Tradizioni D Italia,tradizioni D'italia,leclerc Linguine N°121 (Similarity score: 3.18)
- Auchan,auchan Production,groupe Auchan,pouce Coquillettes (Similarity score: 6.45)
- Zakia Langues D'oiseau (Similarity score: 7.31)
- Panzani Semoule Fine Panzani 500 G 100% Blé Dur (Similarity score: 7.40)
- Panzani +,panzani +plus Panzani Lasagne 1 2 Gastronorme Panzani+ 3kg (Similarity score: 7.40)
- Panzani Panzani Cannelloni (Similarity score: 7.40)
- Edeka Italia Fusilli (Similarity score: 7.46)
- Full Circle Market, Topco Associates Inc Original Instant Oatmeal (Similarity score: 7.62)
- Nature's Promise Instant Oatmeal (Similarity score: 7.62)
- Lustucru,panzani,sélection Lustucru Lustucru Couscous Moyen Facile (Similarity score: 7.70)
- Ferrero Couscous Grain Fin (Similarity score: 7.70)
- Ferrero Couscous Grain Moyen (Similarity score: 7.70)
- Comptoir Du Grain,marque Repère Couscous Moyen (Similarity score: 7.70)