Porridge a la banane
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536.0kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 10.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.9g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.307692307692307% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.3% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.0mg |
| Sugars | 9.5g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chappaqua Crunch Simply Granola Flax & Fruit (Similarity score: 6.00)
- Auga Wild Berry Oatmeal (Similarity score: 8.21)
- Seven Sundays, Seven Sundays Llc Seven Sundays, Minne Muesli, Cocoa & Coconut (Similarity score: 9.25)
- Bio Familia Ag Familia, Swiss Muesli (Similarity score: 9.39)
- Rebelicous Choco Licious (Similarity score: 9.55)
- Biocoop Petits Flocons D'avoine (Similarity score: 9.83)
- Organic Buckwheat Flour (Similarity score: 10.28)
- Rebelicious Puffilicious (Similarity score: 10.31)
- Ruf Ruf (Similarity score: 11.53)
- Celnat 3kg Muesli Du Montagnard (Similarity score: 11.82)
- Ki Group Fiocchi Di Avena Integrale (Similarity score: 12.10)
- Girolomoni Penne Rigate Integrali Di Grano Duro (Similarity score: 12.13)
- Bioritmi Minimix (Similarity score: 12.27)
- Sabarot Flocons D'avoine (Similarity score: 12.53)
- Ofal Flocons D'avoine Gros Céréales (Similarity score: 12.56)