Girolomoni Penne rigate integrali di grano duro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.8g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.39130434782609% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.4% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -6 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Biscuiterie D Agen,biscuiterie D'agen 18 Petits Pains Azymes (Similarity score: 2.28)
- Cem Porcento Farinha De Aveia Integral (Similarity score: 4.18)
- Enerbio,ener Bio Dinkel Flakes (Similarity score: 4.53)
- Hammer Mühle Hafer Porridge (Similarity score: 4.84)
- Mornflake Oats (Similarity score: 4.85)
- Mornflake Gluten Free Porridge Oats (Similarity score: 4.85)
- Morning Food Ltd Mornflake Medium Oatmeal (Similarity score: 4.99)
- Saint Eloi,sélection Des Mousquetaires,les Mousquetaires Blé Précuit (Similarity score: 5.35)
- Tesco Kasza Gryczana Prażona (Similarity score: 5.92)
- Rummo Fusilli Pois Chiches Et Riz Brun (Similarity score: 6.01)
- Rosinski Pain Azyme (Similarity score: 6.40)
- Hacendado Placas Para Canelones Tradicionales (Similarity score: 6.45)
- Casino Bio,groupe Casino Pipe Rigate Complètes (Similarity score: 6.52)
- Fior Di Loto Fiocchi D’avena Bio (Similarity score: 6.66)
- Seitenbacher Quinoa Tricolor (Similarity score: 6.74)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)