Auga Wild Berry Oatmeal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1539kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1539kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 10.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.2g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.1875% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.2% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -3 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 11.5g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Turtle,turtle Cereals Classic Porridge Bio (Similarity score: 6.91)
- Seven Sundays, Seven Sundays Llc Seven Sundays, Minne Muesli, Cocoa & Coconut (Similarity score: 7.55)
- Rebelicous Choco Licious (Similarity score: 7.73)
- Bio Familia Ag Familia, Swiss Muesli (Similarity score: 7.84)
- Ruf Ruf (Similarity score: 7.87)
- Chappaqua Crunch Simply Granola Flax & Fruit (Similarity score: 8.19)
- Porridge A La Banane (Similarity score: 8.21)
- Carrefour Bio,carrefour Muesli Fruits (Similarity score: 8.73)
- Verival Bio Porridge Heidelbeer Apfel (Similarity score: 9.20)
- Rebelicious Puffilicious (Similarity score: 10.93)
- J Favrichon Mueseli Tradition Fruit Rouge (Similarity score: 11.80)
- Seeberger Porridge (Similarity score: 12.53)
- Lazzaretti Petit Épeautre Et Blé (Similarity score: 13.54)
- Ruf Trink Porridge Erdbeer Heidelbeer (Similarity score: 13.71)
- Nestle Nesquik Porridge (Similarity score: 13.73)