Chappaqua Crunch Simply granola flax & fruit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.33g |
| Saturated Fat | 1.67g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.7% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | -3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 13.33g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Porridge A La Banane (Similarity score: 6.00)
- Rebelicious Puffilicious (Similarity score: 7.97)
- Auga Wild Berry Oatmeal (Similarity score: 8.19)
- Bio Familia Ag Familia, Swiss Muesli (Similarity score: 8.49)
- Seven Sundays, Seven Sundays Llc Seven Sundays, Minne Muesli, Cocoa & Coconut (Similarity score: 8.62)
- Rebelicous Choco Licious (Similarity score: 9.28)
- Celnat 3kg Muesli Du Montagnard (Similarity score: 9.77)
- Mymuesli My Muesli Berry Glutenfree (Similarity score: 11.33)
- Ruf Ruf (Similarity score: 12.93)
- Turtle,turtle Cereals Classic Porridge Bio (Similarity score: 13.57)
- Verival Bio Porridge Heidelbeer Apfel (Similarity score: 13.96)
- Knusperone Bircher Muesli (Similarity score: 14.33)
- Carrefour Bio,carrefour Muesli Fruits (Similarity score: 15.40)
- Biocoop Petits Flocons D'avoine (Similarity score: 15.41)
- Organic Buckwheat Flour (Similarity score: 15.76)
Ingredients List
- Gf Whole Grain Rolled Oats
- Non Gmo Expeller Pressed Canola Oil
- Maple Syrup
- Spice
- Cane Sugar Syrup
- Almond
- Raisin
- Dried Cranberries
- Gf Oat Bran
- Sunflower Seed
- Certified Honey
- Flaxseed Meal
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)