Peach pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.666666666666667 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 6.62g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 52.959999999999994% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 162mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 162mg |
| Sugars | 14.71g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.71g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- E Leclerc Fraisier (Similarity score: 13.08)
- Royal Royal Tarta Oreo (Similarity score: 16.66)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 16.71)
- Strawberry Rhubarb Lattice Pie (Similarity score: 16.71)
- Wegmans Food Mkts Mini Cream Puffs (Similarity score: 18.25)
- Peach Cobbler (Similarity score: 18.78)
- Pecan Turtle Trail (Similarity score: 21.06)
- Religieuses Au Chocolat (Similarity score: 21.28)
- Patigel,delifrance Les 12 Éclairs Au Café Et Au Chocolat (Similarity score: 22.50)
- Hannford Ice Cream (Similarity score: 22.56)
- Hafner Éclair Chocolat Café (Similarity score: 23.66)
- Chocolate Peanut Butter Ice Cream With A Creamy Peanut Butter Swirl, Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 23.98)
- Black Forest, Meijer Inc Black Forest Bar Cake (Similarity score: 25.08)
- Markets Of Meijer Pumpkin Chiffon Pie (Similarity score: 25.28)
- Non Dairy Peanut Butter & Chocolate Frozen Dessert, Peanut Butter & Chocolate (Similarity score: 25.79)
Ingredients List
- Peach
- Natural And Artificial Flavouring
- E410
- E406
- E200
- Cider Vinegar
- E282
- Water
- Flour
- Sugar
- Palm Oil
- Modified Starch
- Contains Less Than 2% Of
- Corn Syrup
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)