Markets Of Meijer Pumpkin Chiffon Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.71g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.71g |
| Saturated Fat | 8.55g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.69266770670828% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 8.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 156.464mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156.5mg |
| Sugars | 18.8g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Beehive Bread & Pastry Co Banana Cream Pie (Similarity score: 13.73)
- 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 15.39)
- Crème Glacée Aux Palets Bretons De Pont Aven (Similarity score: 15.66)
- Blue Bunny Ice Cream, Pb 'n Cones (Similarity score: 17.40)
- E Leclerc Fraisier (Similarity score: 18.69)
- Perry's Ice Cream Co Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 19.32)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 19.32)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 19.53)
- Royal Royal Tarta Oreo (Similarity score: 19.83)
- Patigel,delifrance Les 12 Éclairs Au Café Et Au Chocolat (Similarity score: 20.00)
- Picard 2 Mini Pots Caramel Beurre Salé (Similarity score: 21.67)
- Almond With Salted Caramel Swirls & Pieces Of Almond Brittle Non Dairy Frozen Dessert, Caramel Almond Brittle (Similarity score: 21.73)
- Lidl Pastéis De Nata (Similarity score: 21.80)
- Premium Rich Creamy Ice Cream (Similarity score: 21.99)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 22.02)
Ingredients List
- Water
- Dextrose
- E464
- E435
- Sodium Caseinate
- Soy Protein
- E171
- Natural And Artificial Flavouring
- Soya Lecithin
- E475
- E415
- Flour
- E490
- Cinnamon
- Spice
- E200
- E211
- E282
- Sugar
- Palm Oil
- Pumpkin
- Modified Starch
- Contains Less The 2% Of Margarine
- Egg Yolk
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)