Beehive Bread & Pastry Co Banana Cream Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.69g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.69g |
| Saturated Fat | 9.32g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.67730742539904% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 153mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 153mg |
| Sugars | 15.25g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 12.53)
- Markets Of Meijer Pumpkin Chiffon Pie (Similarity score: 13.73)
- Blue Bunny Ice Cream, Pb 'n Cones (Similarity score: 15.37)
- Almond With Salted Caramel Swirls & Pieces Of Almond Brittle Non Dairy Frozen Dessert, Caramel Almond Brittle (Similarity score: 16.13)
- Markets Of Meijer Pie (Similarity score: 17.20)
- Fresh Foods Corp Of America Sour Cream Lemon Pie (Similarity score: 17.95)
- 12 Profiteroles Surgelées (Similarity score: 18.13)
- Lidl Pastéis De Nata (Similarity score: 18.72)
- Nestlé Sandwich Vainilla (Similarity score: 20.05)
- Holiday Gingerbread Cookie Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 20.64)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 20.87)
- Perry's Ice Cream Co Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 21.74)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 21.74)
- E Leclerc Fraisier (Similarity score: 21.80)
- Farmhouse Turtle Pie Butter Pecan Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Caramel And Coated Pecans (Similarity score: 22.26)
Ingredients List
- Water
- E300
- Margarine
- Egg Yolk
- Dextrose
- Salt
- Sodium Caseinate
- Graham Flour
- E171
- Natural And Artificial Flavouring
- Honey
- Flour
- E500ii
- E341i
- E503ii
- Sodium Acid Phosphate
- E200
- E435
- Sortitan Monostearate
- E160ai
- E160b
- Soya Lecithin
- Sugar
- E415
- E412
- E414
- Colour
- E330
- Cider Vinegar
- E211
- E282
- Palm Oil
- Modified Starch
- High Fructose Corn Syrup
- Half And Half
- Contains Less Than 2% Of
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)