Holiday gingerbread cookie ice cream sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.39g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.39g |
| Saturated Fat | 5.08g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 59.97638724911452% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 144mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 144mg |
| Sugars | 23.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deep, Perry's Ice Cream Co Inc Deep Sea Treasure Premium Ice Cream (Similarity score: 7.80)
- Almond With Salted Caramel Swirls & Pieces Of Almond Brittle Non Dairy Frozen Dessert, Caramel Almond Brittle (Similarity score: 9.05)
- Farmhouse Turtle Pie Butter Pecan Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Caramel And Coated Pecans (Similarity score: 10.26)
- Dulce De Leche Cream Cake (Similarity score: 12.51)
- Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 14.69)
- Pie In The Sky Bakery Strawberry Cheesecake (Similarity score: 14.92)
- Pie In The Sky Barkery Cheesecake (Similarity score: 14.92)
- The Berry Best Smoothie Company Ltd Pie In The Sky Bakery, Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 14.92)
- Kroger Cheesecake (Similarity score: 16.02)
- Italian Style Frozen Dessert Gelato, Sea Salt, Caramel (Similarity score: 16.73)
- Tres Pupusas Llc Cheesecake (Similarity score: 16.88)
- Butterscotch Ice Cream With Butterscotch Pieces And A Toffee Flavored Ribbon, Butterscotch Toffee (Similarity score: 16.95)
- Blue Bunny Ice Cream, Pb 'n Cones (Similarity score: 17.13)
- Nestlé Sandwich Vainilla (Similarity score: 17.27)
- 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 18.41)
Ingredients List
- Ice Cream
- Wafer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)