Pie In The Sky Barkery Cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.88g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.88g |
| Saturated Fat | 8.24g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 53.8914323086985% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.9% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 18 |
| Sodium | 139mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 139mg |
| Sugars | 27.06g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Berry Best Smoothie Company Ltd Pie In The Sky Bakery, Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 0.00)
- Pie In The Sky Bakery Strawberry Cheesecake (Similarity score: 0.00)
- Tres Pupusas Llc Cheesecake (Similarity score: 7.89)
- Ben & Jerry's, Unilever Pumpkin Cheesecake Ice Cream With A Graham Cracker Swirl, Pumpkin Cheesecake (Similarity score: 10.69)
- Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 11.85)
- Farmhouse Turtle Pie Butter Pecan Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Caramel And Coated Pecans (Similarity score: 12.66)
- Kroger Cheesecake (Similarity score: 13.87)
- Deep, Perry's Ice Cream Co Inc Deep Sea Treasure Premium Ice Cream (Similarity score: 14.33)
- Italian Style Frozen Dessert Gelato, Sea Salt, Caramel (Similarity score: 14.69)
- Dulce De Leche Cream Cake (Similarity score: 14.82)
- Holiday Gingerbread Cookie Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.92)
- Pie (Similarity score: 15.83)
- Perry's Ice Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 16.25)
- Butterscotch Ice Cream With Peanut Butter Swirl And Chocolate Flavored Crisp Rice Pieces (Similarity score: 16.67)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 17.04)
Ingredients List
- Filling
- Blueberry
- Apple Juice
- Arrowroot Crust
- Honey
- Tapioca Starch
- Butter
- Egg
- Baking Powder
- E500ii
- Potato Starch
- Cream
- E341i
- E415
- Sea Salt
- E336i
- Lactic Ferments
- Salt
- E410
- Sour Cream
- Sugar
- Egg
- Gluten Free Vanilla
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)