Strawberry rhubarb pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.94g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.94g |
| Saturated Fat | 6.62g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 10 |
| Sodium | 154mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 154mg |
| Sugars | 10.29g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Strawberry Rhubarb Lattice Pie (Similarity score: 0.00)
- Wegmans Food Mkts Mini Cream Puffs (Similarity score: 12.13)
- Hannford Ice Cream (Similarity score: 16.12)
- E Leclerc Fraisier (Similarity score: 16.62)
- Peach Pie (Similarity score: 16.71)
- Royal Royal Tarta Oreo (Similarity score: 17.10)
- Non Dairy Peanut Butter & Chocolate Frozen Dessert, Peanut Butter & Chocolate (Similarity score: 18.94)
- Safeway Select, Safeway Inc Safeway Select, Premium Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 21.54)
- Breyers, Unilever Gelato, Peanut Butter Choclate (Similarity score: 21.62)
- Millefeuilles (Similarity score: 21.63)
- Lukan Gourmet Pimientos Rellenos De Carne (Similarity score: 22.13)
- Religieuses Au Chocolat (Similarity score: 22.51)
- Julie's Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 23.32)
- Patigel,delifrance Les 12 Éclairs Au Café Et Au Chocolat (Similarity score: 23.64)
- Bigard Viande Hache (Similarity score: 24.37)
Ingredients List
- Water
- Dextrose
- E410
- E406
- E200
- Cider Vinegar
- E282
- Rhubarb
- Flour
- Palm Oil
- Strawberry
- Sugar
- Modified Starch
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)