Chocolate peanut butter ice cream with a creamy peanut butter swirl, chocolate peanut butter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.48g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.48g |
| Saturated Fat | 6.72g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 45.010046885465506% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 164mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 164mg |
| Sugars | 19.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 15.16)
- Candy Bar Crunch Premium Ice Cream, Candy Bar Crunch (Similarity score: 17.44)
- Praline Coated Pecan Pieces And Caramel In Vanilla Flavored Ice Cream, Praline Coated Pecan Pieces And Caramel In Vanilla (Similarity score: 17.91)
- Peach Lattice Pie (Similarity score: 18.79)
- E Leclerc Fraisier (Similarity score: 19.65)
- Harmons Bakery Coconut Cream Pie (Similarity score: 19.91)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 20.56)
- Wegmans Food Mkts Mini Cream Puffs (Similarity score: 21.90)
- First Street Butter Pecan Premium Ice Cream (Similarity score: 22.12)
- Fresh Foods Corp Of America Sour Cream Lemon Pie (Similarity score: 22.22)
- Rich Butter Pecan Flavored Premium Ice Cream Mixed With Real Pecan Pieces, Butter Pecan (Similarity score: 22.26)
- Eve's Pudding (Similarity score: 23.18)
- Mint Ice Cream With A Chocolaty Cookie Crumble Swirl & Chocolaty Cookie Pieces (Similarity score: 23.30)
- Peach Pie (Similarity score: 23.98)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 24.03)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Peanut Butter
- Corn Syrup
- Whey
- Cocoa
- Skimmed Milk
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)