Peach cobbler
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.25 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.83g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.83g |
| Saturated Fat | 6.42g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 53.81391450125733% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.8% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 25.69g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.69g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Patigel,delifrance Les 12 Éclairs Au Café Et Au Chocolat (Similarity score: 13.98)
- Black Forest, Meijer Inc Black Forest Bar Cake (Similarity score: 16.16)
- Royal Royal Tarta Oreo (Similarity score: 16.88)
- E Leclerc Fraisier (Similarity score: 17.78)
- Religieuses Au Chocolat (Similarity score: 17.82)
- Peach Pie (Similarity score: 18.78)
- Non Dairy Peanut Butter & Chocolate Frozen Dessert, Peanut Butter & Chocolate (Similarity score: 18.79)
- Julie's Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 19.10)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 19.61)
- Pecan Turtle Trail (Similarity score: 19.68)
- Wegmans Food Mkts Mini Cream Puffs (Similarity score: 20.66)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 21.17)
- Caramel Brownie Escape Ice Cream (Similarity score: 21.19)
- Hannford Ice Cream (Similarity score: 21.52)
- Picard 2 Mini Pots Caramel Beurre Salé (Similarity score: 21.88)
Ingredients List
- Peach
- Dextrose
- Whey
- Spice
- Preservative
- Lemon Juice Concentrate
- E920
- Lemon Oil
- Sugar
- Wheat Flour
- Palm
- Soya Oil
- Butter
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Cinnamon
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)