Olde fashioned strawberry twirl flavored light ice cream, strawberry twirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 540kj (130 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 540kj (130 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 2.35g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 66.57223796033995% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 16.47g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Danone,danette Danette (saveur Vanille Sur Lit Au Caramel) (Similarity score: 5.31)
- Saint Père Riz Au Lait Saveur Vanille (Similarity score: 5.86)
- Cora Crème Dessert Chocolat Noir (Similarity score: 6.70)
- Yomo, Granarolo Jogurt Intero Con Caffè (Similarity score: 7.50)
- Yomo,granarolo,granarolo Spa Via Cadriano 27 2 40127 Bologna Italy Yogurt Intero Al Caffè (Similarity score: 7.51)
- Astro Original Balkan Yogourt (Similarity score: 7.68)
- Danone,danette Danette (la Chocolaterie Choco Saveur Praliné) (Similarity score: 7.74)
- Marks & Spencer Devonshire Luxury Yogurt (Similarity score: 8.02)
- Danone Danio Stracciatella (Similarity score: 8.27)
- Delhaize Crème Dessert Au Chocolat (Similarity score: 8.35)
- Hacendado Natilla De Chocolate (Similarity score: 8.47)
- Olde Fashioned Chocolate Twirl Flavored Light Ice Cream, Chocolate Twirl (Similarity score: 8.49)
- Müller Müllermilch Select (Similarity score: 9.05)
- G'day Blueberry Fruit On The Bottom Aussie Style Yogurt (Similarity score: 9.08)
- Australian Style Yogurt (Similarity score: 9.08)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificial Flavouring
- E160b
- Retinyl Palmitate
- Skimmed Milk
- Sugar
- Strawberry Twirl
- Cream
- Corn Syrup
- Whey
- Maltodextrins
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)