Danone Danio stracciatella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 536kj (129 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 536kj (129 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 2.8g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 65.11627906976743% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.1% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 3 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 15.7g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Greek Gods Greek Yogurt Style (Similarity score: 5.16)
- Greek Yogurt (Similarity score: 5.39)
- The Greek Gods, The Hain Celestial Group Inc Greek Yogurt, Chocolate Mocha (Similarity score: 5.67)
- The Greek Gods Greek Yogurt Style (Similarity score: 5.67)
- The Greek Gods, The Hain Celestial Group Inc Greek Yogurt Style (Similarity score: 5.67)
- G'day Blueberry Fruit On The Bottom Aussie Style Yogurt (Similarity score: 5.76)
- Market District Aussiestyle Yogurt, Blueberry (Similarity score: 5.76)
- Australian Style Yogurt (Similarity score: 5.76)
- The Greek Gods Greek Yogurt Style (Similarity score: 6.53)
- The Greek Gods, The Hain Celestial Group Inc The Greek Gods, Probiotic Greek Style Yogurt, Honey, Blueberry (Similarity score: 6.53)
- The Greek Gods Greek Yogurt (Similarity score: 6.53)
- The Greek Gods, The Hain Celestial Group Inc Honey Peach (Similarity score: 6.53)
- The Greek Gods, The Hain Celestial Group Inc Greek Yogurt Style (Similarity score: 6.53)
- Müller,joghurt Mit Der Ecke Joghurt Mit Der Ecke: Schoko Stars (Similarity score: 6.76)
- Cora Crème Dessert Chocolat Noir (Similarity score: 6.97)