G'Day Blueberry fruit on the bottom aussie style yogurt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 536kj (129 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 536kj (129 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.17g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.17g |
| Saturated Fat | 3.08g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 63.50515463917527% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.5% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 4 |
| Sodium | 53mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 53mg |
| Sugars | 14.1g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Market District Aussiestyle Yogurt, Blueberry (Similarity score: 0.00)
- Australian Style Yogurt (Similarity score: 0.00)
- Danone Danio Stracciatella (Similarity score: 5.76)
- Astro Original Balkan Yogourt (Similarity score: 6.10)
- Cora Crème Dessert Chocolat Noir (Similarity score: 6.21)
- Real Greek Yogurt (Similarity score: 6.53)
- Delhaize Crème Dessert Au Chocolat (Similarity score: 7.24)
- Greek Yogurt (Similarity score: 7.27)
- The Greek Gods Greek Yogurt Style (Similarity score: 7.30)
- The Greek Gods Greek Yogurt Style (Similarity score: 7.31)
- The Greek Gods, The Hain Celestial Group Inc Greek Yogurt, Chocolate Mocha (Similarity score: 7.31)
- The Greek Gods, The Hain Celestial Group Inc Greek Yogurt Style (Similarity score: 7.31)
- La Laitière,nestlé Frais Et Fondant Vanille De Madagascar 4 X 115 G (Similarity score: 8.08)
- Müller,joghurt Mit Der Ecke Joghurt Mit Der Ecke: Schoko Balls (Similarity score: 8.08)
- Marks & Spencer Devonshire Luxury Yogurt (Similarity score: 8.59)
Ingredients List
- Cultured Pasteurized Grade A Milk
- E410
- Kosher Gelatin
- Natural Flavouring
- Sodium Citrate
- E406
- E509
- Blueberry
- Cane Sugar
- Cream
- Water
- Milk Protein Isolate
- Blueberry Puree
- Honey
- E440a
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)