Marks & Spencer Devonshire Luxury Yogurt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 540kj (130 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 540kj (130 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.8 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 61.904761904761905% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.9% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 4 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Danone Oikos Coco Rallado (Similarity score: 6.80)
- Mont Blanc Creme Mont Blanc Chocolat (Similarity score: 7.42)
- Mont Blanc, Crème Dessert Mont Blanc Crème Dessert Chocolat 500g (Similarity score: 8.00)
- Mont Blanc, Crème Dessert Mont Blanc, Crème Dessert Crème Dessert Chocolat 3 1 Offerte (Similarity score: 8.00)
- Mont Blanc, Crème Dessert Crème Dessert Chocolat Lot Familial (Similarity score: 8.00)
- Mont Blanc, Crème Dessert Crème Dessert Chocolat Lot Familial (Similarity score: 8.00)
- Mont Blanc,crème Dessert Mont Blanc Crème Dessert Chocolat 6x570g (Similarity score: 8.00)
- Mont Blanc®, Crème Dessert Mont Blanc Crème Dessert Chocolat 570g (Similarity score: 8.00)
- Olde Fashioned Strawberry Twirl Flavored Light Ice Cream, Strawberry Twirl (Similarity score: 8.02)
- Olde Fashioned Neapolitan Vanilla Chocolate & Strawberry Light Ice Cream, Neapolitan Vanilla Chocolate & Strawberry (Similarity score: 8.29)
- Astro Original Balkan Yogourt (Similarity score: 8.59)
- G'day Blueberry Fruit On The Bottom Aussie Style Yogurt (Similarity score: 8.59)
- Market District Aussiestyle Yogurt, Blueberry (Similarity score: 8.59)
- Australian Style Yogurt (Similarity score: 8.59)
- Leader Price Yaourt Saveur Citron Graines De Pavot (Similarity score: 8.95)