Olde fashioned chocolate twirl flavored light ice cream, chocolate twirl
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 540kj (130 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 540kj (130 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 2.35g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 66.57223796033995% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 59mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 59mg |
| Sugars | 16.47g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.47g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Muller Yogurt Cremoso Stracciatella (Similarity score: 3.47)
- Müller,joghurt Mit Der Ecke Joghurt Mit Der Ecke: Schoko Stars (Similarity score: 5.11)
- Danone,danette Danette Chocolat (Similarity score: 6.24)
- Mont Blanc Chocolat Menthe (Similarity score: 6.66)
- The Greek Gods Greek Style Yogurt (Similarity score: 7.32)
- The Greek Gods, The Hain Celestial Group Inc Honey Peach (Similarity score: 7.69)
- The Greek Gods Greek Yogurt Style (Similarity score: 7.69)
- The Greek Gods Greek Yogurt (Similarity score: 7.69)
- The Greek Gods, The Hain Celestial Group Inc Greek Yogurt Style (Similarity score: 7.69)
- The Greek Gods, The Hain Celestial Group Inc The Greek Gods, Probiotic Greek Style Yogurt, Honey, Blueberry (Similarity score: 7.69)
- Hacendado Yogomix (Similarity score: 7.95)
- L'oiseau,auchan,auchan Production,groupe Auchan Color & Mix À La Fraise (Similarity score: 8.06)
- The Greek Gods Greek Yogurt Style (Similarity score: 8.19)
- Danone Danio Stracciatella (Similarity score: 8.27)
- Greek Yogurt (Similarity score: 8.42)
Ingredients List
- Milk
- Natural And Artificial Flavouring
- E160b
- Retinyl Palmitate
- Skimmed Milk
- Sugar
- Chocolate Ripple
- Cream
- Corn Syrup
- Whey
- Maltodextrins
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)