Monoprix,DailyMonop Wrap Poulet Basilic
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 891kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 891kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 17.476190476190474 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 17.5 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.24137931034483% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.2% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Américain Favorites,migros, American Favorites Club Sandwich (Similarity score: 12.07)
- Daunat Wrappy Bacon Grillé Œufs Tomates Marinées Sauce Yaourt (Similarity score: 12.08)
- Entracte Club Tomate Oeuf Mimos (Similarity score: 12.35)
- Daunat Xxl Poulet Kebab Crudités Sauce Blanche (Similarity score: 15.01)
- Pelican,migros Florentine (Similarity score: 15.16)
- U Wrap Poulet Rôti Caesar (Similarity score: 15.81)
- Carrefour Wrap Thon Concombre (Similarity score: 16.02)
- Leader Price Salade De Quinoa Aux Légumes Et Fruits Secs (Similarity score: 17.19)
- Auchan Pause Snack Jambon Concombre (Similarity score: 17.41)
- Excellent Buffet Thunfischsalat (Similarity score: 17.47)
- Monoprix Wrap Jambon Tzatziki (Similarity score: 18.04)
- Pural Pois Chiches Et Huile De Sésame (Similarity score: 18.89)
- Charal Carpaccio & Légumes Marinés La Barquette De 175 G (Similarity score: 18.92)
- Delhaize Veggie Kitchen Mangue Et Curry (Similarity score: 19.03)
- Egg Rolls With Vegetables (Similarity score: 19.18)
Ingredients List
- Wheat Cakes
- Tomato
- Sauce
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)