Pural Pois chiches et huile de sésame
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 890kj (213 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 890kj (213 calories/kcal) |
| Fiber | 4.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 4.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 13.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 13.2 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 14.37125748502994% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.4% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 470.00000000000006mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 470mg |
| Sugars | 2.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Egg Rolls With Vegetables (Similarity score: 15.91)
- Entracte Club Tomate Oeuf Mimos (Similarity score: 17.92)
- Américain Favorites,migros, American Favorites Club Sandwich (Similarity score: 18.11)
- Delhaize Veggie Kitchen Mangue Et Curry (Similarity score: 18.37)
- Monoprix,dailymonop Wrap Poulet Basilic (Similarity score: 18.89)
- Daunat Wrappy Bacon Grillé Œufs Tomates Marinées Sauce Yaourt (Similarity score: 18.95)
- Chef Select To Go Club Crudités Poulet Mayonnaise Allégée (Similarity score: 20.11)
- Pelican,migros Florentine (Similarity score: 21.19)
- Excellent Buffet Thunfischsalat (Similarity score: 21.24)
- Dafgårds,gunnar Dafgård Dafgårds Spagetti Con Aglio (Similarity score: 21.91)
- Auchan Pause Snack Jambon Concombre (Similarity score: 22.42)
- Gorton's Crispy Battered Fish Fillets (Similarity score: 22.51)
- Leader Price Salade De Quinoa Aux Légumes Et Fruits Secs (Similarity score: 22.67)
- Les P'tits Chefs Du Bio Nems Au Poulet (Similarity score: 22.80)
- Hannah International Foods Inc Black Bean Guacamole Roasted Vegetable (Similarity score: 23.22)
Ingredients List
- Chickpea
- Cashew Nuts
- Tomato Concentrate
- Vegetable Broth
- Sea Salt
- Ginger
- Thickener
- Coriander
- Turmeric
- Cumin Seeds
- Fenugreek
- Water
- Nutmeg
- Pepper
- Cinnamon
- Mustard
- Cardamom
- Cayenne Pepper
- Sesame Oil
- Tofu
- Onion
- Carrot
- Nutritional Yeast
- Celery
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)