Auchan Pause Snack Jambon Concombre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 899kj (215 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 899kj (215 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11.1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.5g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.280701754385964% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.3% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 2 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 4.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Samosas Volaille (Similarity score: 8.41)
- Daunat Wrappy Bacon Grillé Œufs Tomates Marinées Sauce Yaourt (Similarity score: 9.03)
- U Sandwich Club Poulet Rôti Crudités (Similarity score: 9.51)
- Entracte Club Tomate Oeuf Mimos (Similarity score: 12.10)
- Delhaize Veggie Kitchen Mangue Et Curry (Similarity score: 12.28)
- Coop Feine Lebensmittel Lachsfilet In Herzhafter Tomatensauce (Similarity score: 12.69)
- Auchan Samossa Volaille Samossas (Similarity score: 13.20)
- Dafgårds,gunnar Dafgård Dafgårds Spagetti Con Aglio (Similarity score: 14.60)
- Américain Favorites,migros, American Favorites Club Sandwich (Similarity score: 16.52)
- Harry Knolli Das Kartoffelbrot (Similarity score: 16.56)
- Côté Snack,marque Repère Sandwich Polaire Poulet À L'indienne (Similarity score: 16.68)
- Bäckerkrönung Bergkirchner Krustenbrot (Similarity score: 16.69)
- Goldähren Volles Korn Dunkel (Similarity score: 16.75)
- Toupargel 20 Croquettes De Poisson (Similarity score: 16.98)
- Denner Toast (Similarity score: 17.21)
Ingredients List
- Sugar
- Dijon Mustard
- Salt
- Thickener
- E415
- Preservative
- Cucumber
- Mint
- Fromage Blanc
- Colza Oil
- Water
- Alcohol Vinegar
- E1404
- Egg Yolk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)