Auchan Samossa Volaille samossas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.9 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.5g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10.833333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.8% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 5.6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toupargel 20 Croquettes De Poisson (Similarity score: 6.63)
- K Frokost Lækkerier Tun Salat (Similarity score: 8.90)
- Sandwich Poulet (Similarity score: 9.35)
- Goldähren Volles Korn Dunkel (Similarity score: 9.53)
- Auchan Samosas Volaille (Similarity score: 9.76)
- Okus Tradicije Wellness Kruh Narezan (Similarity score: 9.96)
- Lupa Empanada De Atún (Similarity score: 10.64)
- Biogra Burger Vegetales De Zanahoria (Similarity score: 10.66)
- Guyader Terrine Truite Aux Éclats D'amandes (Similarity score: 10.87)
- Glocken Bäckerei Weizenmischbrot Altbayrischer Art (Similarity score: 10.98)
- Bäckerkrönung Bergkirchner Krustenbrot (Similarity score: 11.02)
- Rewe Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 11.14)
- Rewe Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 11.14)
- Rewe Schumacher Ohg Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 11.14)
- Harry Knolli Das Kartoffelbrot (Similarity score: 11.45)
Ingredients List
- Tapioca Starch
- Garlic
- Coriander
- Flavouring
- Ginger
- Chili Pepper
- Pepper
- Wheat Flour
- Powdered Egg White
- Salt
- Turmeric
- Emulsifier
- Water
- Sugar
- Alcohol Vinegar
- Pineapple
- Red Bell Pepper
- Filling
- Salt
- Acid
- Spice
- Curry
- E415
- Courgette
- Red Bell Pepper
- Protein
- Wheat Starch
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)