Glocken Bäckerei Weizenmischbrot altbayrischer Art
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8.333333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rewe Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 2.88)
- Rewe Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 2.88)
- Rewe Schumacher Ohg Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 2.88)
- Lupa Empanada De Atún (Similarity score: 3.80)
- Glocken Bäckerei Klosterkruste Roggenmischbrot (Similarity score: 6.22)
- K Frokost Lækkerier Tun Salat (Similarity score: 7.22)
- El Corte Inglés Tortilla De Patata Fresca Sin Cebolla (Similarity score: 7.27)
- Sandwich Poulet (Similarity score: 7.84)
- Toupargel 20 Croquettes De Poisson (Similarity score: 8.75)
- Réghalal 8 Mini Nems De Dinde Sauce Nuoc Mam (Similarity score: 8.87)
- Okus Tradicije Wellness Kruh Narezan (Similarity score: 9.05)
- Goldähren Volles Korn Dunkel (Similarity score: 10.26)
- Nuggets De Poulet (Similarity score: 10.31)
- La Table Du Fermier Nuggets De Poulet Bio (Similarity score: 10.31)
- Biogra Burger Vegetales De Zanahoria (Similarity score: 10.43)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Lupin
- Milk
- Water
- Rye Flour
- Salt
- Yeast
- Acidity Regulator
- Sesame
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)