Nuggets de poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 1.3999999761581g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.72727251052818% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.7% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 480.00001907348mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 0.60000002384186g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Table Du Fermier Nuggets De Poulet Bio (Similarity score: 0.00)
- Yummy All Natural Chicken Breast Nuggets (Similarity score: 5.56)
- Sandwich Poulet (Similarity score: 8.12)
- Toupargel 20 Croquettes De Poisson (Similarity score: 8.14)
- Fish Sticks (Similarity score: 8.30)
- Okus Tradicije Wellness Kruh Narezan (Similarity score: 8.35)
- Lupa Empanada De Atún (Similarity score: 8.83)
- Coop Betty Bossi,betty Bossi,coop Crunchy Chicken Nuggets (Similarity score: 8.92)
- Coop Betty Bossi,betty Bossi,coop Crunchy Chicken Nuggets (Similarity score: 8.92)
- Guyader Terrine Truite Aux Éclats D'amandes (Similarity score: 9.14)
- Rewe Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 9.22)
- Rewe Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 9.22)
- Rewe Schumacher Ohg Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 9.22)
- K Frokost Lækkerier Tun Salat (Similarity score: 9.45)
- Maître Coq Croustillants Issus De Volaille Fermière Bio (Similarity score: 10.09)