Toupargel 20 croquettes de poisson
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.4000000000000004 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.4 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.3g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 4.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Samossa Volaille Samossas (Similarity score: 6.63)
- Lupa Empanada De Atún (Similarity score: 7.47)
- Nuggets De Poulet (Similarity score: 8.14)
- La Table Du Fermier Nuggets De Poulet Bio (Similarity score: 8.14)
- Rewe Schumacher Ohg Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 8.21)
- Rewe Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 8.21)
- Rewe Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 8.21)
- Côté Snack,marque Repère Sandwich Polaire Poulet À L'indienne (Similarity score: 8.59)
- Glocken Bäckerei Weizenmischbrot Altbayrischer Art (Similarity score: 8.75)
- Grand Jury Sandwich Club Thon Crudités (Similarity score: 9.12)
- Glocken Bäckerei Klosterkruste Roggenmischbrot (Similarity score: 9.46)
- Okus Tradicije Wellness Kruh Narezan (Similarity score: 9.46)
- Sandwich Poulet (Similarity score: 9.63)
- Réghalal 8 Mini Nems De Dinde Sauce Nuoc Mam (Similarity score: 9.70)
- Auchan Sandwich Poulet Tandoori (Similarity score: 9.78)
Ingredients List
- Sunflower Oil
- Herb
- Garlic
- Potato Flakes
- Thickener
- Onion Powder
- Salt
- Sugar
- Garlic Powder
- Nutmeg
- Coating
- Water
- Salt
- Spice
- Water
- Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)