Daunat Wrappy bacon grillé œufs tomates marinées sauce yaourt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12.3 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 15.217391304347828% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.2% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 4 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Entracte Club Tomate Oeuf Mimos (Similarity score: 7.57)
- Auchan Pause Snack Jambon Concombre (Similarity score: 9.03)
- Dafgårds,gunnar Dafgård Dafgårds Spagetti Con Aglio (Similarity score: 11.40)
- Américain Favorites,migros, American Favorites Club Sandwich (Similarity score: 11.41)
- Monoprix,dailymonop Wrap Poulet Basilic (Similarity score: 12.08)
- Delhaize Veggie Kitchen Mangue Et Curry (Similarity score: 12.42)
- Pelican,migros Florentine (Similarity score: 13.14)
- Coop Feine Lebensmittel Lachsfilet In Herzhafter Tomatensauce (Similarity score: 15.16)
- U Sandwich Club Poulet Rôti Crudités (Similarity score: 15.42)
- Monoprix Wrap Jambon Tzatziki (Similarity score: 15.47)
- Ready To Eat Herzhafter Wrap Türkisch Style (Similarity score: 15.62)
- Auchan Samosas Volaille (Similarity score: 15.86)
- Egg Rolls With Vegetables (Similarity score: 16.32)
- Chef Select Wraps Bacon Grillé Oeufs Tomates Marinées (Similarity score: 17.39)
- Rewe Brot & Mehr Vollkornbrot (Similarity score: 17.94)
Ingredients List
- Yogurt
- Vinegar
- Olive Oil
- E1404
- Sugar
- Egg Yolk
- Salt
- E415
- Preservative
- Water
- Egg
- Salad
- Tomato
- Tomato
- Colza Oil
- E450
- Dextrose
- Acid
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)