Charal Carpaccio & légumes marinés la barquette de 175 g
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 26 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 26 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 9.375% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9.4% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 484mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 484mg |
| Sugars | 2.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Daunat Xxl Poulet Kebab Crudités Sauce Blanche (Similarity score: 13.99)
- Selection Fan De Barbecue Taboulé À L'indienne (Similarity score: 17.51)
- Monoprix,dailymonop Wrap Poulet Basilic (Similarity score: 18.92)
- Leader Price Salade De Quinoa Aux Légumes Et Fruits Secs (Similarity score: 19.86)
- Mix Buffet Lentilles À La Paysanne (Similarity score: 21.82)
- Chef Select Wrap Poulet Rôti Sauce Caesar (Similarity score: 22.66)
- Entracte Club Tomate Oeuf Mimos (Similarity score: 23.02)
- Daunat Wrappy Bacon Grillé Œufs Tomates Marinées Sauce Yaourt (Similarity score: 23.57)
- Excellent Buffet Thunfischsalat (Similarity score: 23.63)
- Auchan Pause Snack Jambon Concombre (Similarity score: 24.03)
- Mix Wrap Saumon Fumé (Similarity score: 26.24)
- Auchan Samosas Volaille (Similarity score: 26.54)
- Bon App',carrefour Bon App' Sandwich Thon Crudités Pain De Mie Complet (Similarity score: 27.44)
- Pêche Océan,marque Repère Filets De Sardines Huile D'olive (Similarity score: 27.53)
- Monoprix Quinoa Aux Legumes Et Fruits Secs (Similarity score: 27.78)
Ingredients List
- Salt
- Cheese
- Garlic
- Concentrated Lemon Juice
- Water
- Concentrated Lemon Juice
- Salt
- Basil
- Flavouring
- Thickener
- Carrot
- Grilled Courgette
- Bell Pepper
- Colza Oil
- Sunflower Oil
- Herb
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)