Mix Wrap saumon fumé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 26.72 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 26.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 25.287356321839084% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.3% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 2.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vemondo,lidl Vegan Stonebaked Pizza Salami Style (Similarity score: 16.23)
- Monoprix Wrap Jambon Tzatziki (Similarity score: 18.72)
- Chef Select Wrap Poulet Rôti Sauce Caesar (Similarity score: 20.60)
- Nestlé Wagner Gmbh, Wagner Rustipani Kerniges Ofenbrot Buntes Gemüse (Similarity score: 22.19)
- U Wrap Poulet Rôti Caesar (Similarity score: 22.28)
- Daunat Xxl Poulet Kebab Crudités Sauce Blanche (Similarity score: 22.38)
- Monoprix,dailymonop Wrap Poulet Basilic (Similarity score: 22.50)
- Pêche Océan,marque Repère Filets De Sardines Huile D'olive (Similarity score: 22.88)
- Carrefour Wrap Thon Concombre (Similarity score: 24.05)
- Bon App',carrefour Bon App' Sandwich Thon Crudités Pain De Mie Complet (Similarity score: 25.76)
- Charal Carpaccio & Légumes Marinés La Barquette De 175 G (Similarity score: 26.24)
- Daunat Wrappy Bacon Grillé Œufs Tomates Marinées Sauce Yaourt (Similarity score: 26.38)
- Jean De Luz Sardines À L'huile D'olive Et Au Citron (Similarity score: 27.26)
- Mix Buffet Lentilles À La Paysanne (Similarity score: 27.87)
- La Marseillaise Les Petites Sardines À L'huile D'olive (Similarity score: 29.40)
Ingredients List
- Cucumber
- Baby Spinach
- Smoked Salmon
- Carrot
- Water
- E1404
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)