Nestlé Wagner GmbH, Wagner Rustipani Kerniges Ofenbrot Buntes Gemüse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 5.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 30 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 30 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.1g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 36.53846153846153% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.5% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | -2 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 3.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mix Wrap Saumon Fumé (Similarity score: 22.19)
- Trattoria Alfredo,lidl Trattoria Alfredo Deliziosa Inferno (Similarity score: 24.71)
- Vemondo,lidl Vegan Stonebaked Pizza Salami Style (Similarity score: 25.75)
- Monique Ranou Tarte Chèvre Épinards (Similarity score: 26.14)
- Original Wagner, Wagner Bella Napoli Tonno (Similarity score: 28.55)
- Casino Pizza Chorizo Cuite Au Feu De Bois (Similarity score: 28.69)
- Grand Jury, Carrefour La Royale (Similarity score: 28.98)
- Schär Pizza Prosciutto & Funghi (Similarity score: 29.69)
- Franprix Chorizo Cuite Au Feu De Bois (Similarity score: 29.81)
- Picard Pizzas Créatives : Cèpe Parmigiano Reggiano (Similarity score: 30.85)
- Pêche Océan,marque Repère Filets De Sardines Huile D'olive (Similarity score: 30.88)
- Céréalpes 2 Galettes Tomate Chèvre (Similarity score: 30.96)
- Sea Frais Gold Sprats Légèrement Fumés (Similarity score: 30.97)
- Trattoria Alfredo,deliziosa Deliziosa (Similarity score: 31.60)
- Netto Tarte Chèvre Épinards (Similarity score: 31.70)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Yeast
- Whole Milk
- Salt
- Barley Malt Extract
- Sugar
- Herbs And Spices
- White Balsamic Vinegar
- Vegetable Blend
- Malt Flour
- Corn Starch
- Modified Corn Starch
- Lupin
- Celery
- Mustard
- Soya
- Chopped Tomatoes
- Water
- Edam
- Rye Flour
- Wheat Sourdough
- Pumpkin Seed
- Sunflower Seed
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)