Netto Tarte Chèvre Épinards
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 903kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 903kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 16.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 16.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 5.1g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 44.34782608695652% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.3% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monique Ranou Tarte Chèvre Épinards (Similarity score: 11.82)
- Gruninger Salade De Saucisse De Viande (Similarity score: 11.91)
- M Budget,migros Rouleaux De Printemps Aux Légumes (Similarity score: 15.15)
- Auchan Pizza Margherita (Similarity score: 18.28)
- Carrefour Baguette Crudité (Similarity score: 19.15)
- Buitoni Bella Napoli Pizza Campanella (Similarity score: 22.44)
- Grandiosa,orkla Tynn Bunn Spekeskinke (Similarity score: 22.92)
- Tarte Chevre Epinards (Similarity score: 23.66)
- Carrefour Quattro Fromaggi (Similarity score: 24.26)
- Grandiosa,orkla Delux Kjøttdeig, Bacon & Skinke (Similarity score: 24.56)
- Grand Jury, Carrefour La Royale (Similarity score: 26.22)
- Natural Cool Pizza Salami (Similarity score: 26.38)
- Céréalpes Les Gratinées Chèvre, Miel & Thym (Similarity score: 26.48)
- Star Le Pizze Soffice (Similarity score: 26.70)
- Trattoria Alfredo,lidl Trattoria Alfredo Deliziosa Inferno (Similarity score: 26.72)
Ingredients List
- Filling
- Protein
- Water
- Salt
- Wheat Starch
- Flour Treatment Agent
- Mustard
- Fish
- Crustacean
- Sesame Seeds
- Mollusc
- Spinach
- Hazelnut
- Goat Cheese
- Fresh Egg
- Fresh Cream
- Tapioca Starch
- E1404
- Lactose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)