Hyvee Marinara Sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 234kj (56 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 234kj (56 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 4.8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasta Sauce (Similarity score: 8.19)
- Mexican Inspired Chicken & Chile Stew (Similarity score: 10.92)
- Curried Yellow Split Pea (Similarity score: 11.06)
- Russell St Deli Curried Yellow Split Pea Soup (Similarity score: 11.06)
- Arrabiata Sauce (Similarity score: 11.17)
- Sainsburys Be Good To Yourself Tomato & Three Bean Soup (Similarity score: 13.36)
- Asda Moroccan Chicken Soup (Similarity score: 15.31)
- Naturéo Ma Soupe Bio Courgettes Basilic (Similarity score: 16.89)
- Gluten Free All Natural Moroccan Vegetable Soup, Moroccan Vegetable (Similarity score: 17.41)
- Bolognese Sauce Base (Similarity score: 17.83)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Soups (Similarity score: 18.43)
- Marks & Spencer Cream Of Mushroom Soup (Similarity score: 19.02)
- Eroski Garbanzos Con Espinacas (Similarity score: 20.06)
- George Delallo Company Antipesto Delight (Similarity score: 20.41)
- Veloute Courgette (Similarity score: 20.60)
Ingredients List
- Tomato
- Garlic
- Hydrolysed Corn Protein
- Parsley
- Chicken Flavouring
- Basil Leaf
- Black Pepper
- Fennel
- Rosemary
- Yeast Extract
- Onion Powder
- Water
- Red Bell Pepper
- Tomato Concentrate
- Soya Oil
- Onion
- Sugar
- Garlic
- Modified Starch
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)