Gluten-free all-natural moroccan vegetable soup, moroccan vegetable
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 238kj (57 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 238kj (57 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 0.44g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 0.44g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Home Style Mexican Style Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 11.32)
- Russell St Deli Curried Yellow Split Pea Soup (Similarity score: 11.53)
- Curried Yellow Split Pea (Similarity score: 11.53)
- Mexican Inspired Chicken & Chile Stew (Similarity score: 11.68)
- Asda Moroccan Chicken Soup (Similarity score: 13.23)
- Pasta Sauce (Similarity score: 14.57)
- Soupe De Lentilles Corail (Similarity score: 15.72)
- Naturéo Ma Soupe Bio Courgettes Basilic (Similarity score: 17.21)
- Hyvee Marinara Sauce (Similarity score: 17.41)
- Sainsburys Be Good To Yourself Tomato & Three Bean Soup (Similarity score: 17.49)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Soups (Similarity score: 17.79)
- Original Marinara Fresh Tomatoes, Marinara (Similarity score: 18.54)
- Divine Chianti Wine Fresh Tomatoes Sauce, Divine Chianti Wine (Similarity score: 18.54)
- By Sainsbury's Tomato & Basil Soup (Similarity score: 21.01)
- Arrabiata Sauce (Similarity score: 21.30)
Ingredients List
- Water
- Parsley
- Coriander Leaves
- Salt
- Spice
- E330
- Tomato
- Lentils
- Carrot
- Potato
- Leek
- Olive Oil
- Vegetable Base
- Celery
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)