Naturéo Ma Soupe bio Courgettes Basilic
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 238kj (57 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 238kj (57 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.1g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 26.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.7% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 3 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 4.9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sainsburys Be Good To Yourself Tomato & Three Bean Soup (Similarity score: 13.02)
- Pasta Sauce (Similarity score: 15.84)
- Hyvee Marinara Sauce (Similarity score: 16.89)
- Arrabiata Sauce (Similarity score: 16.93)
- Gluten Free All Natural Moroccan Vegetable Soup, Moroccan Vegetable (Similarity score: 17.21)
- Mexican Inspired Chicken & Chile Stew (Similarity score: 17.26)
- Russell St Deli Curried Yellow Split Pea Soup (Similarity score: 17.69)
- Curried Yellow Split Pea (Similarity score: 17.69)
- Asda Moroccan Chicken Soup (Similarity score: 21.34)
- Marks & Spencer Cream Of Mushroom Soup (Similarity score: 21.41)
- Ahold Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 21.74)
- Ht Traders Hearty Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 21.74)
- Meijer Meijer, Chicken Tortilla Bistro Style Soup (Similarity score: 21.74)
- Sauce Tomate Puttanesca (Similarity score: 22.90)
- Campbell’s Campbell's Chunky Soup Chicken & Sausage (Similarity score: 23.16)