Marks & Spencer Cream of mushroom soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 234kj (56 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 234kj (56 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.9g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.9g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 24.324324324324323% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.3% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 2 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 0.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hyvee Marinara Sauce (Similarity score: 19.02)
- Sainsburys Be Good To Yourself Tomato & Three Bean Soup (Similarity score: 19.40)
- Zucchini Portabella (Similarity score: 19.90)
- Le Delizie Di Mamma Puggia Sauce Tomate Et Légumes (Similarity score: 20.36)
- Sauce Tomate Puttanesca (Similarity score: 20.55)
- Salade De Choux (Similarity score: 20.79)
- Naturéo Ma Soupe Bio Courgettes Basilic (Similarity score: 21.41)
- Pasta Sauce (Similarity score: 22.26)
- Arrabiata Sauce (Similarity score: 22.47)
- Pedro Luis Crema De Puerro (Similarity score: 22.69)
- Tesco Tesco Anti Bac Spary (Similarity score: 22.82)
- Meijer Meijer, Chicken Tortilla Bistro Style Soup (Similarity score: 22.85)
- Ahold Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 22.85)
- Ht Traders Hearty Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 22.85)
- Jour De Pêche Soupe De Poissons Du Cotentin (Similarity score: 23.18)
Ingredients List
- Mushroom
- Butter
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)