George Delallo Company Antipesto Delight
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 222kj (54 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 222kj (54 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.1904761904761905 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.2 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0.44g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 14.193548387096774% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.2% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 0 |
| Sodium | 186mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 186mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Veloute Courgette (Similarity score: 7.73)
- Marinara Sauce (Similarity score: 8.03)
- Eroski Garbanzos Con Espinacas (Similarity score: 11.85)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Soups (Similarity score: 15.54)
- Jean Martin Soupe Au Pistou (Similarity score: 16.93)
- Pasta Sauce (Similarity score: 18.56)
- Russell St Deli Curried Yellow Split Pea Soup (Similarity score: 18.77)
- Curried Yellow Split Pea (Similarity score: 18.77)
- Mexican Inspired Chicken & Chile Stew (Similarity score: 19.76)
- Ametller Origen Crema Carbassa (Similarity score: 19.88)
- Hyvee Marinara Sauce (Similarity score: 20.41)
- Asda Moroccan Chicken Soup (Similarity score: 20.56)
- Soupe Tomate Ail Courgette (Similarity score: 21.90)
- Aldi, Specially Selected Cajun Sweet Potato & Lentil Soup (Similarity score: 22.10)
- Dole Packaged Foods Llc Dole, Garden Soup, Sweet Corn (Similarity score: 22.43)
Ingredients List
- Giardiniera
- Red And Yellow Sweet Peppers
- Pitted Olive
- Pepperoncini
- Spanish Olives
- Canola Oil
- Spice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)