Holstensegen Kartoffelpüree 6 x 3 trockenprodukt, kartoffel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 274kj (66 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 274kj (66 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.9g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eldorado,axfood Eldorado Pulver Potatismos (Similarity score: 0.32)
- Purè Di Patate In Fiocchi (Similarity score: 6.64)
- La Villa Puré (Similarity score: 8.49)
- Veloute De Legumes (Similarity score: 10.58)
- Gut & Günstig Gut &günstig Kartoffel Püree (Similarity score: 10.66)
- Soupe De Moules (Similarity score: 11.87)
- Botato Kartoffelpüree (Similarity score: 13.12)
- Delhaize Potage Tomate Au Basilic Et Mozzarella (Similarity score: 13.22)
- Le Cayenne Soupe De Moules (Similarity score: 13.60)
- Panera Bread Organic Lentil Soup (Similarity score: 13.92)
- Creme Fraiche Squash Soup, Butternut (Similarity score: 17.21)
- Le Gusto Kartoffelpüree (Similarity score: 17.28)
- Creamy Tomato Bisque, Creamy (Similarity score: 18.90)
- Creamy Tomato Bisque (Similarity score: 18.90)
- Hacendado Espinacas A La Crema (Similarity score: 20.13)
Ingredients List
- Potato
- Emulsifier
- Antioxidant
- Turmeric
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)