Botato Kartoffelpüree
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 272kj (66 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 272kj (66 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 212.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Gusto Kartoffelpüree (Similarity score: 9.16)
- Hacendado Espinacas A La Crema (Similarity score: 9.36)
- Gut & Günstig Gut &günstig Kartoffel Püree (Similarity score: 12.57)
- Purè Di Patate In Fiocchi (Similarity score: 12.65)
- Eldorado,axfood Eldorado Pulver Potatismos (Similarity score: 13.12)
- Holstensegen Kartoffelpüree 6 X 3 Trockenprodukt, Kartoffel (Similarity score: 13.12)
- Soupe De Moules (Similarity score: 13.67)
- La Villa Puré (Similarity score: 14.00)
- Veloute De Legumes (Similarity score: 14.79)
- Le Cayenne Soupe De Moules (Similarity score: 15.19)
- Mes Purees Bio (Similarity score: 16.51)
- Créaline Mes Purees Bio Butternut Pointe De Curry (Similarity score: 16.56)
- K Classic Kartoffelpüree (Similarity score: 17.92)
- Creme Fraiche Squash Soup, Butternut (Similarity score: 18.01)
- La Vie Claire Soupe Pois Cassés Et Chèvre (Similarity score: 18.61)
Ingredients List
- Potato
- Emulsifier
- Antioxidant
- E223
- Turmeric
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)