Créaline Mes purees bio butternut pointe de curry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 264kj (64 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 264kj (64 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 2 |
| Sodium | 204.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mes Purees Bio (Similarity score: 3.13)
- Hacendado Espinacas A La Crema (Similarity score: 9.14)
- La Vie Claire Soupe Pois Cassés Et Chèvre (Similarity score: 10.16)
- Danone Yaourt (Similarity score: 12.27)
- Auchan Lait Entier (Similarity score: 12.77)
- Sauce Cuisinée Au Poivre Vert Et Au Cognac, (Similarity score: 14.34)
- La Vie Claire Soupe Lentilles Et Carottes (Similarity score: 14.59)
- Pudliszki Flaki Wołowe Po Zamojsku (Similarity score: 15.85)
- Creamy Tomato & Basil Soup (Similarity score: 16.56)
- Botato Kartoffelpüree (Similarity score: 16.56)
- Chicken & Sweetcorn Soup (Similarity score: 16.93)
- Lemongrass Curry Soup With Coconut + Almond Pieces, Lemongrass (Similarity score: 18.01)
- Nova Yaourts Saveur Vanille (Similarity score: 18.19)
- K Classic Kartoffelpüree (Similarity score: 18.28)
- Le Gusto Kartoffelpüree (Similarity score: 18.92)
Ingredients List
- Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)