Creamy tomato & basil soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 259kj (62 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 259kj (62 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 2.6g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 60.465116279069775% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.5% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 4 |
| Sodium | 212.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 3.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mes Purees Bio (Similarity score: 16.20)
- Hacendado Espinacas A La Crema (Similarity score: 16.27)
- Créaline Mes Purees Bio Butternut Pointe De Curry (Similarity score: 16.56)
- La Villa Puré (Similarity score: 18.49)
- Veloute De Legumes (Similarity score: 19.97)
- La Vie Claire Soupe Lentilles Et Carottes (Similarity score: 20.01)
- Lentille Corail & Cumin Bio (Similarity score: 20.33)
- Woolworths Select Creamy Pumpkin Soap (Similarity score: 20.50)
- Tuscan Parmesan Pasta Sauce (Similarity score: 20.87)
- Tnuva Mehadrin Milk Yield 3% (Similarity score: 21.18)
- תנובה Milk (Similarity score: 21.18)
- Botato Kartoffelpüree (Similarity score: 21.39)
- Lemongrass Curry Soup With Coconut + Almond Pieces, Lemongrass (Similarity score: 21.53)
- Auchan Lait Entier (Similarity score: 21.66)
- Selection 100% Parmesan (Similarity score: 21.84)