Danone yaourt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 268kj (65 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 268kj (65 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 1 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 7.9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Lait Entier (Similarity score: 10.38)
- La Vie Claire Soupe Pois Cassés Et Chèvre (Similarity score: 10.65)
- Créaline Mes Purees Bio Butternut Pointe De Curry (Similarity score: 12.27)
- Mes Purees Bio (Similarity score: 12.28)
- Chicken & Sweetcorn Soup (Similarity score: 13.76)
- Sauce Cuisinée Au Poivre Vert Et Au Cognac, (Similarity score: 14.43)
- Hacendado Espinacas A La Crema (Similarity score: 14.59)
- Nova Yaourts Saveur Vanille (Similarity score: 14.97)
- K Classic Kartoffelpüree (Similarity score: 15.03)
- Pudliszki Flaki Wołowe Po Zamojsku (Similarity score: 15.38)
- Tesco Garden Pea & Wiltshiee Cured Ham Hick (Similarity score: 17.82)
- Le Gusto Kartoffelpüree (Similarity score: 19.28)
- Botato Kartoffelpüree (Similarity score: 20.41)
- La Vie Claire Soupe Lentilles Et Carottes (Similarity score: 20.94)
- Lemongrass Curry Soup With Coconut + Almond Pieces, Lemongrass (Similarity score: 22.00)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Thickener
- Acidity Regulator
- Lactic Ferments
- Peach
- Cream
- Condensed Skimmed Milk
- Passion Fruit
- Milk Proteins
- Starch
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)