Creme fraiche squash soup, butternut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 280kj (67 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 280kj (67 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 1.46g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 58.4% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.4% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 212mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 5.42g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.42g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delhaize Potage Tomate Au Basilic Et Mozzarella (Similarity score: 12.73)
- Le Gusto Kartoffelpüree (Similarity score: 13.25)
- Soupe De Moules (Similarity score: 13.93)
- Sainsbury's Soup (Similarity score: 13.97)
- Veloute De Legumes (Similarity score: 14.20)
- Le Cayenne Soupe De Moules (Similarity score: 14.34)
- Market District Mexican Style Corn Chowder (Similarity score: 15.54)
- Eldorado,axfood Eldorado Pulver Potatismos (Similarity score: 17.09)
- Holstensegen Kartoffelpüree 6 X 3 Trockenprodukt, Kartoffel (Similarity score: 17.21)
- Rustico Tomato Basil (Similarity score: 17.56)
- Botato Kartoffelpüree (Similarity score: 18.01)
- Tesco Garden Pea & Wiltshiee Cured Ham Hick (Similarity score: 18.54)
- Chef Boyardee Chicken Marinara Pasta, 15 Oz (Similarity score: 18.56)
- Purè Di Patate In Fiocchi (Similarity score: 18.88)
- Chunky Spicy Keraln Chicken Soup (Similarity score: 19.10)
Ingredients List
- Nonfat Ultra Filtered Milk
- Spice
- Butternut Squash
- Creme Fraiche
- Water
- Cane Sugar
- Sea Salt
- Onion Puree
- Rice Flour
- Garlic Puree
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)