Market District Mexican Style Corn Chowder
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 285kj (69 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 285kj (69 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 56.25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 2 |
| Sodium | 204mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sainsbury's Soup (Similarity score: 9.14)
- Rustico Tomato Basil (Similarity score: 10.94)
- Corn & Poblano Chowder (Similarity score: 12.02)
- Tesco Garden Pea & Wiltshiee Cured Ham Hick (Similarity score: 15.31)
- Creme Fraiche Squash Soup, Butternut (Similarity score: 15.54)
- Mousline Purée Potiron & Pomme De Terre (Similarity score: 15.69)
- Stouffer's, Fit Kitchen, Oven Roasted Chicken (Similarity score: 16.87)
- Cully And Sully & Sully A Mild Thai Chicken Soup (Similarity score: 17.44)
- Le Gusto Kartoffelpüree (Similarity score: 17.71)
- Corn & Poblano Chowder (Similarity score: 18.20)
- Veloute De Topinambours (Similarity score: 19.08)
- Mr Noodle Nouilles Instantanées Gout Boeuf (Similarity score: 20.12)
- Lidl Thai Chicken Soup (Similarity score: 20.56)
- K Classic Kartoffelpüree (Similarity score: 20.57)
- Chicken & Sweetcorn Soup (Similarity score: 20.75)
Ingredients List
- Water
- Skimmed Milk Powder
- Cane Sugar
- Carrot
- Salt
- Onion Powder
- Spice
- Garlic
- Concentrated Lemon Juice
- Yeast Extract
- E339ii
- Corn
- E330
- E300
- Sweet Whey Powder
- E160ai
- Potato
- Cream
- Onion
- Red Bell Pepper
- Peach
- Butter
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)