Delhaize Potage Tomate au basilic et Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 280kj (67 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 280kj (67 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.0999999046326g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 2.5999999046326g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 56.52173822904156% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.5% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 2 |
| Sodium | 220.00000476837198mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 3.2000000476837g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Evol Parmesan Polenta & Veggies (Similarity score: 11.14)
- Chunky Spicy Keraln Chicken Soup (Similarity score: 12.18)
- Chef Boyardee Chicken Marinara Pasta, 15 Oz (Similarity score: 12.42)
- Creme Fraiche Squash Soup, Butternut (Similarity score: 12.73)
- Veloute De Legumes (Similarity score: 13.08)
- Eldorado,axfood Eldorado Pulver Potatismos (Similarity score: 13.16)
- Holstensegen Kartoffelpüree 6 X 3 Trockenprodukt, Kartoffel (Similarity score: 13.22)
- Soupe De Moules (Similarity score: 14.36)
- Le Cayenne Soupe De Moules (Similarity score: 15.24)
- Purè Di Patate In Fiocchi (Similarity score: 16.45)
- Alexia Sweet Potato Bisque Soup, 17 Oz (Similarity score: 19.26)
- La Villa Puré (Similarity score: 19.76)
- Tuscan Parmesan Pasta Sauce (Similarity score: 20.32)
- Rustico Tomato Basil (Similarity score: 21.03)
- Le Gusto Kartoffelpüree (Similarity score: 21.18)