Creamy tomato bisque
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 272kj (66 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 272kj (66 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.142857142857143 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.22g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.22g |
| Saturated Fat | 2.45g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 66.75749318801091% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.8% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 3 |
| Sodium | 229mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 229mg |
| Sugars | 4.49g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.49g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creamy Tomato Bisque, Creamy (Similarity score: 0.00)
- Leader Price Purée Au Lait De Pommes De Terre En Flocons (Similarity score: 16.20)
- Panera Bread Organic Lentil Soup (Similarity score: 17.36)
- Gut & Günstig Gut &günstig Kartoffel Püree (Similarity score: 18.38)
- Purè Di Patate In Fiocchi (Similarity score: 18.46)
- Monoprix Purée Au Lait (Similarity score: 18.50)
- Eldorado,axfood Eldorado Pulver Potatismos (Similarity score: 18.84)
- Holstensegen Kartoffelpüree 6 X 3 Trockenprodukt, Kartoffel (Similarity score: 18.90)
- La Villa Puré (Similarity score: 19.53)
- Pacific Organic Thai Sweet Potato Soup, Thai Sweet Potato (Similarity score: 21.04)
- Soupe De Moules (Similarity score: 24.17)
- Delhaize Potage Tomate Au Basilic Et Mozzarella (Similarity score: 24.80)
- Le Cayenne Soupe De Moules (Similarity score: 24.93)
- Veloute De Legumes (Similarity score: 24.95)
- D'aucy Purée De Légumes Carottes Pommes De Terre Et Fromage Kiri (Similarity score: 26.41)
Ingredients List
- Tomato
- Garlic
- Corn Starch
- Sea Salt
- Sugar
- Spice
- Water
- Light Cream
- Heavy Cream
- Carrot
- Onion
- Tomato Concentrate
- Basil
- Butter
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)