Harvest vegetables & grain soup, harvest vegetables & grain
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 209kj (50 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 209kj (50 calories/kcal) |
| Fiber | 0.6 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.17g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.17g |
| Saturated Fat | 0.59g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 40.136054421768705% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.1% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 170mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 170mg |
| Sugars | 0.59g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Harris Teeter Chicken Noodle Soup With Tender Chicken, Garden Fresh Vegetables And A Rich Flavorful Stock (Similarity score: 11.48)
- Sri Lankan Style Chicken Soup (Similarity score: 13.16)
- Sauce Fraîche Tomate Et Basilic Frais (Similarity score: 13.59)
- Shiitake Mushroom & Beef Soup Cups, Shiitake Mushroom & Beef (Similarity score: 13.72)
- Healthy Choice Vegetable Beef Soup, 15 Oz (Similarity score: 17.28)
- Leclerc Filet De Panga (Similarity score: 17.48)
- Healthy Choice Beef Pot Roast Soup, 15 Oz (Similarity score: 17.83)
- Hobea Clara Líquida (Similarity score: 19.23)
- Bone Broth (Similarity score: 19.59)
- Organic Antibiotic Free Chicken Bone Broth, Chicken (Similarity score: 19.59)
- Healthy Choice Hearty Chicken Vegetable Soup, 17 Oz (Similarity score: 21.22)
- Schnucks Chunky, Healthy Recipe, Grilled Chicken & Sausage Gumbo (Similarity score: 21.25)
- Essential Everyday Essential Everyday, Chunky Soup (Similarity score: 21.25)
- Bramwells Garden Pea And Ham Soup (Similarity score: 21.34)
- Chicken & Sausage Gumbo (Similarity score: 21.35)
Ingredients List
- Brown Long Grain Rice
- Dehydrated Onion
- Carrot
- Natural Flavouring
- Garlic Powder
- Herbs And Spices
- Soya Lecithin
- Paprika
- Palm Oil
- Red And Green Bell Peppers
- Potato
- Sea Salt
- Yeast Extract
- Maltodextrins
- Sugar
- Leek
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)