Sri lankan style chicken soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 213kj (51 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 213kj (51 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 34.61538461538461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 34.6% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 0 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Healthy Choice Hearty Chicken Vegetable Soup, 17 Oz (Similarity score: 11.99)
- Harvest Vegetables & Grain Soup, Harvest Vegetables & Grain (Similarity score: 13.16)
- Harris Teeter Chicken Noodle Soup With Tender Chicken, Garden Fresh Vegetables And A Rich Flavorful Stock (Similarity score: 13.54)
- Sauce Fraîche Tomate Et Basilic Frais (Similarity score: 14.33)
- Healthy Choice Vegetable Beef Soup, 15 Oz (Similarity score: 15.04)
- Organic Chicken Herb Bone Broth, Chicken Herb (Similarity score: 16.73)
- Pressery Llc Pressery, Bone Broth, Chicken Herb, Chicken Herb (Similarity score: 16.73)
- Pressery Llc Pressery, Broth, Chicken Herb (Similarity score: 16.73)
- Chicken & Sausage Gumbo (Similarity score: 18.13)
- Organic Antibiotic Free Chicken Bone Broth, Chicken (Similarity score: 18.15)
- Bone Broth (Similarity score: 18.15)
- Schnucks Chunky, Healthy Recipe, Grilled Chicken & Sausage Gumbo (Similarity score: 18.15)
- Essential Everyday Essential Everyday, Chunky Soup (Similarity score: 18.15)
- Leclerc Filet De Panga (Similarity score: 18.31)
- Hobea Clara Líquida (Similarity score: 18.37)